Podmenu:

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel se nachází na předměstí Zásada v Křížové ulici. Je to jeden z nejstarších kostelů zasvěcených sv. Vojtěchovi na území litoměřické diecéze.

Kostel je v nynější podobě z let 1703 - 08 od O. Broggia, patrně podle staršího projektu G. Broggia z roku 1689. Zařízení je novodobé z roku 1879. Varhany ze začátku dvacátého století od pražského varhanáře H. Schiffnera, mají jeden manuál a 8 rejstříků, částečně s extenzemi.

Původně zde bývala samostatná obec Zásada a kostel byl kdysi farní. Kolem kostela se nacházel hřbitov, který byl později zrušen. Částečně zůstaly zachovány některé empírové náhrobky. Ke kostelu patří samostatná zvonice z roku 1774, v přízemí zachován náhrobek Bedřicha Sezymy z roku 1582.

Autor: J. Pulda