Podmenu:

Kapucínský kostel sv. Ludmily

Časně barokní stavba z let 1634 - 37, stavěl J. Koch z Ústí nad Labem. Typicky kapucínský kostel charakteristický svou jednoduchou stavbou.

Hlavní oltář s obrazem mučednické smrti svaté Ludmily z roku 1655 od T. Pocka, oltářní architektura je z 18. století. V bočních polích obrazy svaté Kateřiny a svaté Barbory.

Dále se zde nalézají boční oltáře: svatého Antonína Paduánského a svatého Františka z Assisi – oba z roku 1699. Na východní stěně jsou oltáře svatého Josefa a Panny Marie s rokokovými doplňky z 18. století. Ve východní kapli oltář Neposkvrněné Panny Marie se sochami sv. Alžběty a sv. Františka. Na západní stěně je boční oltář sv. Markéty Alacoque se sochami sv. Vavřince a sv. Fidelia a s obrazem v nástavci, který znázorňuje sv. Felixe. Vedle je boční oltář svaté Anny, titulní obraz je zvětšenou kopií dle J. Führicha.

Varhany pocházejí z roku 1877 a jsou od varhanáře Karla Eisenhuta, který také dočasně sídlil v Litoměřicích. Mají jeden manuál a 9 rejstříků. Ke kostelu přiléhá bývalý klášter kapucínů postavený v letech 1647 - 48.

Autor: J. Pulda