Hlavní menu:

Bookmark and Share
15.02.2016, autor: Mirek Zimmer, kategorie: Stalo se

Viděli jsme krásu Bez hranic

V sobotu 23.ledna podniklo několik desítek farníků z Litoměřic, Lovosic, Liběšic i z dalších míst zájezd do Prahy na výstavu nazvanou „Bez hranic: Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí“. Jestli někdo váhal, zda pojede, pak už jen chvíle, kdy jsme stanuli mezi skvosty ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie, dala pochybovačům pádnou odpověď. Více než dvě stě vystavených uměleckých děl a zasvěcený výklad průvodkyně nám zprostředkovaly nevšední zážitek. Před námi defilovala půl tisíciletí stará historická skutečnost, která velkou měrou formovala současnou podobu řady měst na severu Čech. Odpovídá tomu i členění do jednotlivých oddílů věnovaných např. královským Litoměřicím, Ústí n.L., Lounům, Žatci, Mostu, Teplicím, „poddanskému“ Chomutovu, Děčínu či Kadani. Viděli jsme památky sochařské i malířské, oltáře i jejich dochované součásti, vzácné liturgické předměty, kalichy, monstrance, relikviáře, liturgické knihy či díla, která byla dekorativní součástí dobové architektury. Na výstavě nechybí ani oddíl přibližující krušnohorské hornictví.

Autorkou výstavy je doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D. Výstavu, která potrvá až do 13.března a která rozhodně stojí za zhlédnutí, pořádá NG ve spolupráci s Ústavem pro dějiny umění FF UK v Praze a katedrou historie FF UJEP v Ústí nad Labem. A její název? „Bez hranic“ symbolizuje tehdejší velkou obchodní a kulturní provázanost Českého království a Saského kurfiřství – současným slovníkem bychom dnes řekli: umělecká a kulturní výměna, která nezná hranice.

Zážitek ze zájezdu do Prahy umocnila ještě návštěva pražského arcibiskupství, kde mnozí z nás ještě nebyli. Měli jsme tak unikátní možnost vidět výzdobu, umělecká díla, posedět v kapli arcibiskupa, ale také podívat se na okolí Pražského hradu ze střechy arcibiskupství. Ovšem nejen duchovnem živ jest farník. Okusili jsme i umění kulinářské - poobědvali jsme u sester boromejek na Strahově:-).

Sluší se závěrem poděkovat všem, kdo se na zájezdu podíleli, především pak panu děkanovi Szeligovi a Petru Alexovi.

15.02.2016 08:00

Krása Bez hranic 2016

Krása Bez hranic 2016
 

Římskokatolická farnost - děkanství u Všech Svatých Litoměřice | Tel.: 411 130 326 | E-mail: farnost.litomerice@gmail.com
© Design, redakční systém: Webdesignum 2010 - 2017