Hlavní menu:

Bookmark and Share
19.10.2011, autor: Jana Michálková, kategorie: Stalo se

Prezident republiky Václav Klaus navštívil kostel Všech svatých

Prezident republiky Václav Klaus navštívil kostel Všech svatých

Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií navštívili v úterý 18. října 2011 děkanský kostel Všech svatých v Litoměřicích. V rámci své cesty po Ústeckém kraji, kterou prezidentský pár uskutečňuje ve dnech 18. – 20. října 2011, se tu setkali s děkanem městské farnosti J. M. can. Józefem Szeligou.

Prezidenta a jeho choť, doprovázené hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou, přivítal před děkanským kostelem litoměřický biskup Jan Baxant. Barokní kostel, původně románská stavba z první poloviny 12. století, je jednou z nejstarších církevních památek ve městě. V posledních letech prošel celkovou rekonstrukcí a pro veřejnost byl opět zpřístupněn v loňském roce. Nyní se tu konají pravidelné bohoslužby a různé kulturní akce (koncerty duchovní hudby apod.). Biskup seznámil hosty s historií kostela a poukázal na to, že stavba sama je symbolem spolupráce zdejší katolické církve a místní samosprávy. Kostel je totiž majetkem farnosti – litoměřického děkanství, jeho dominanta – 54 metrů vysoká věž s ochozem a věžními hodinami – patří městu. Na rekonstrukci kostela se podílela církev i město, které na opravu uvolnilo z městského rozpočtu několik milionů korun. Mons. Jan Baxant řekl, že si váží dobrých vztahů mezi církví a městem a že tato spolupráce je na úrovni partnerství, což je, jak zdůraznil, vyšší úroveň spolupráce.

Významné hosty v děkanském kostele rovněž uvítali generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR a děkan Římskokatolické farnosti - děkanství u Všech Svatých v Litoměřicích a kanovník litoměřické katedrální kapituly J. M. can. Józef Szeliga. Vzhledem k tomu, že Litoměřice jsou městem s dlouholetou tradicí sborového zpěvu a působí zde řada pěveckých souborů, krátce zde vystoupil i chlapecký pěvecký sbor Páni kluci pod vedením sbormistra Václava Hanče. Na varhany zahrál varhaník litoměřického chrámového sboru Jaroslav Pulda.

Po prohlídce kostela Všech svatých navštívil prezidentský pár biskupskou rezidenci na Dómském náměstí.

Ke stažení: Text uvítací řeči děkana P. Szeligy, 124 kB

 

Římskokatolická farnost - děkanství u Všech Svatých Litoměřice | Tel.: 411 130 326 | E-mail: farnost.litomerice@gmail.com
© Design, redakční systém: Webdesignum 2010 - 2017