03.06.2011, autor: Martin Flosman, kategorie: Pouť

Pouť v Jablonném v Podještědí

V pondělí 30. května slavíme svátek sv. Zdislavy, hlavní patronky litoměřické diecéze. Pouť ke hrobu sv. Paní Zdislavy v Jablonném v Podještědí se konala v sobotu 28. května 2011.

Hlavním celebrantem pontifikální mše sv. v 9 hodin byl litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Ve své promluvě hovořil o životě a službě sv. Zdislavy a aktualizaci jejího odkazu člověku dnešní doby: „Dle historických dokumentů sv. Zdislava jako manželka a matka vydávala příkladné svědectví obětavého života druhým lidem, svým současníkům. Pomáhala nemocným a strádajícím, jako by to byli členové její rodiny. Taková péče o bližní i mimo starosti o vlastní rodinu nemohla být utajena. Snadno si dovedeme představit, že v blízkosti ryzího, křesťansky jednajícího člověka, kterým sv. Zdislava byla, se lidé cítili dobře. V atmosféře pokoje a dobra je vždycky člověku dobře, i dnes.

Zápal a ochota k oběti, něco krásného ve prospěch druhých učinit, to je člověku dáno Stvořitelem. Pravda je, že někdy lenost a pohodlnost brání člověku překročit sama sebe. Schopnost k tomu ale má. A právě v tomto překročení je člověk člověkem. Na zapálených a obětavých lidech stojí lidská společnost. Bez nich by lidská komunita byla smutně chudá a byla by vším možným, jen ne rodinou," řekl biskup.

Mši sv. v 11 hodin celebroval arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka OP. Přítomni byli také hejtman Libereckého kraje Mgr. Stanislav Eichler a starosta města Jablonné v Podještědí Petr Sadílek.

Ve 14 hodin sloužil v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy mši sv. pro členy dominikánské rodiny provinciál dominikánského řádku P. Benedikt Mohelník OP. Ta byla v letošním roce spojena také s poděkováním za 65 let existence sekulárního institutu Dílo blažené Zdislavy.

Sekulární institut Dílo blažené Zdislavy je součástí dominikánské rodiny. Jeho zakladatel PhDr. Jan Bernardin Skácel OP před pětašedesáti lety založil společně s MUDr. Marií Veselou společenství sester, jejichž posláním bylo pomáhat biskupům a kněžím v pastoraci zvláště v pohraničních farnostech, oslabených odsunem německého obyvatelstva. 15. ledna 1946 složila doživotní sliby v kostele v Holýšově v nynější plzeňské diecézi zakladatelka a první sestra. Oficiální činnost zahájilo společenství 19. března 1946 otevřením kursu pro laické katechetky. Později se sestry usadily také na faře v Hradci u Stoda a na žádost biskupa Štěpána Trochty pracovaly na různých místech v litoměřické diecézi. Veřejně mohly sestry pracovat jen do roku 1950, pak přešly do ilegality a působily tajně. Pracovaly jako pomocnice na farách nebo v civilních zaměstnáních, většinou ve zdravotnictví. V šedesátých letech se společenství rozšířilo také na Moravu.

K oficiálnímu církevnímu schválení institutu došlo až 26. prosince 1990. V této době mělo Dílo blažené Zdislavy 35 sester a kandidátek. Sestry otevřely v Litoměřicích Charitní domov Zdislava pro přestárlé kněze a věřící laiky a dále působily podle svých sil ve farnostech. Nyní jádro institutu, které tvoří staré sestry, žije společně v Charitním domově na Moravci, dvě sestry působí v Praze a jedna v olomoucké diecézi. Celé společenství má 12 sester s doživotními sliby. Jeho spirituálem je P. Antonín Krasucki, OP.

V letošním roce se v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném uskuteční ještě několik významných poutí a událostí. V neděli 12. června o Slavnosti seslání Ducha sv. bude při mši sv. v 10 hodin udílet svátost biřmování litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. 16. července u příležitosti Poutě nemocných bude nový královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál v 11 hodin celebrovat mši sv. s udělováním svátosti pomazání nemocných. Mons. Jan Baxant bude sloužit mši sv. také při pouti k patronu baziliky sv. Vavřincovi v neděli 7. srpna v 10 hodin. Podrobný přehled naleznete zde.