Hlavní menu:

Bookmark and Share
26.05.2015, autor: M. Mazancová, kategorie: Stalo se

Pouť do Jeníkova

O zážiitky a dojmy z pouti do Jeníkova se s vámi podělí Marie Mazancová

Pouť do Jeníkova

Na stránkách FATYMU jsem zjistila, že v termínu 14.-17.5. 2015 pořádají pěší pouť z Prahy do Jeníkova. Hned jsem věděla, že chci jít.....

Ráda bych se s vámi podělila o zážitky a pocity z putování, popsala dojmy z pouti.

Vycházeli jsme od katedrály sv. Víta, duchovního středu naší země, doputovali jsme do Jeníkova u Duchcova - na znovuobjevené poutní místo - k Panně Marii Jeníkovské.

Cesta byla rozdělena do čtyř etap, každá měřila zhruba 30 km. Počasí nám velmi přálo a tak se nám s našimi úmysly dobře putovalo krásnou krajinou napříč diecézemi. Z Prahy vyšlo asi 20 poutníků - z toho pět z pražské arcidiecéze, čtyři z diecéze litoměřické. Na pomyslné hranici těchto diecézí jsme se zastavili a "předali si žezlo", vzpomněli na patronku sv. Zdislavu, na našeho otce biskupa Jana a na všechny, kteří zde žijí a přejí si, abychom mohli žít v míru. Na uvítanou jsme zaveršovali: Vy ze „zlaté báně“ vstupujete do „kamenolomu Páně“. Modleme se ze sil všech, ať vzkvétá ta Zahrada Čech. Naše sestra Zdislava v nebi se nás zastává! A díky její milosti ať blaho v nás se rozhostí.

Nebudu podrobně popisovat celou trasu cesty, jen některé její části. Všichni jsme se sešli ve středu večer u sester Boromejek a přenocovali u nich. Ve čtvrtek ráno jsme se vydali směrem Nelahozeves, další den jsme nocovali na faře v Libochovicích, poslední večer po výstupu na Milešovku jsme přespali v Kostomlatech pod Milešovkou. Odtamtud jsme v neděli došli až do Jeníkova. Pro podrobnosti můžete nahlédnout na stránky www.fatym.cz

 

http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=zpravodajstvi-z-xi-pesi-pouti-praha-jenikov&cisloclanku=2015050099

http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=zpravodajstvi-z-xi-pesi-pouti-praha-jenikov&cisloclanku=2015050080

http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=zpravodajstvi-z-xi-pesi-pouti-praha-jenikov&cisloclanku=2015050095

http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=zpravodajstvi-z-xi-pesi-pouti-praha-jenikov&cisloclanku=2015050084

 

 

Celou cestu jsme rozjímali nad Listem apoštola Pavla Římanům, 5.- 8. kapitola. Každý večer jsme společně přečetli jednu kapitolu a zamýšleli se nad textem hned i celý následující den. Mohli jsme tvořit i motta na tento text a tím si ho lépe vysvětlit nebo zapamatovat. Někomu se to opravdu skvěle dařilo. Jen pro ukázku od sestry Víty: KRISTUS NA SVÉM LIDSKÉM TĚLE VYKOUPIL NÁS Z HŘÍCHU CELE. VAŽME SI TÉ SVOBODY, NEHOĎME JI DO VODY.

 

Přestože jsem vlastně šla svou domovinou, znovu jsem si uvědomila, v jak krásném kraji žijeme, jaké má České středohoří kouzlo, jak to tu mám velmi ráda a že to tu vlastně

ještě pořádně ani neznám. Bylo tolik míst, kudy jsem šla poprvé. Například vesnička Hospozínek, kde jsme měli venku před kapličkou mši svatou. Nevěděla jsem, že v Teplé vytéká u kapličky léčivý pramen. Že existuje krásný Jeníkov, který si vranovská farnost adoptovala a zasloužila se o jeho záchranu a oživení. Zrovna tak bylo velkým zážitkem nahlédnout do kostela sv. Petra a Pavla v Křemýži. Nebo naopak jsme procházeli místy, které znám důvěrně, protože tam mám rodinu. Takovým místem pro mě jsou Třebenice. Tam nám ochotně otec Tomáš otevřel kostel, abychom se mohli pomodlit litanie. Před farou jsme se poklonili památce otce MUDr. Ladislava Kubíčka.

V zapůjčené monstrancí jsme pak v procesí nesli Pána Ježíše až do Teplé.

Denně jsme zdobili kříž právě kvetoucími a dostupnými květinami a zelení a spolu s korouhví ho nesli v čele. Všude jsme se setkávali s milým přijetím, pohoštěním a se zájmem, proč a kam putujeme.

Nakonec jeden pro mě úplně nový poutní zážitek, který byl pro mě silný a taky mě stál trochu zebezapření a úsilí: V neděli jsme vyšli na poslední úsek naší cesty a po několika kilometrech nám otec Nik řekl, že je takovým zvykem, když poutník zahlédne na vlastní oči svůj cíl, kam putuje, tak se pomodlí, zuje boty a do cíle dojde bos. Za malou chvíli se začervenala střecha Jeníkovského kostelíka, otec Nik zul sandály, s ním další dva odvážlivci. Já v ten moment byla ještě přesvědčena, že boty zuju až později. Když si ale vyzula boty i další dvě děvčata, shodila jsem je taky! Posledních 15 km jsme došli bosi. Bylo to chvílemi hodně náročné, a když jsme šli přes vesnici a byla na chodníku zámková dlažba, připadalo mi to, jako bych šla po hebkém koberci. Další poutníci se k nám přidávali postupně a tak nás bez bot došla více jak polovina. O to silnější pak byla v cíli krásná bohoslužba a následné zasloužené občerstvení a pohoštění od místních farnic na faře...

Marie Mazancová


Římskokatolická farnost - děkanství u Všech Svatých Litoměřice | Tel.: 411 130 326 | E-mail: farnost.litomerice@gmail.com
© Design, redakční systém: Webdesignum 2010 - 2017