Hlavní menu:

Bookmark and Share
02.06.2011, autor: Jana Michálková, kategorie: Stalo se

Litoměřická Noc kostelů

Litoměřická Noc kostelů

Počet návštěvnických vstupů do jednotlivých objektů byl však mnohem vyšší. Návštěvníci totiž mohli letos putovat po litoměřických kostelech a kaplích s tzv. poutnickým pasem, do něhož sbírali razítka, aby jim mohl být za nejméně sedm navštívených objektů vystaven certifikát poutníka. Vzhledem k tomu, že tuto možnost využila nejméně třetina z 1193 napočítaných návštěvníků, mohl počet návštěvnických vstupů dosáhnout odhadem až tří tisíc šesti set oproti devíti stům v loňském roce.

Kromě sedmi otevřených kostelů a kaplí v Litoměřicích pasy odkazovaly ještě na kostely v blízkých Lovosicích, Doksanech, Bohušovicích nad Ohří a Lounkách. V okrese Litoměřice se k Noci kostelů rovněž připojily kostely v Libochovicích, Chotiněvsi a nakonec i Brozanech.

Tři stovky návštěvníků (především rodiny s dětmi) využily program pro děti, který spolu s prohlídkou kaple v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích nabídli jeho zaměstnanci. V kostele sv. Václava v Lovosicích pořadatelé zaznamenali 176 návštěvnických vstupů, v Mírovém kostele Církve československé husitské v Lovosicích 150, v Lounkách 50 a v Libochovicích k páteční 20. hodině 120. Další informace budou postupně upřesněny.

Organizační tým v Litoměřicích pod vedením Ing. Antonína Legnera připravoval program půl roku. Vsadil zejména na místní pěvecké sbory a hudebníky: Cantica Bohemica Litoměřice, Puellae cantantes, Syrinx, Litoměřický Hlásek, Mužský komorní sbor Páni kluci, Pěvecké sdružení litoměřických učitelů či Komorní smyčcový orchestr ZUŠ Litoměřice. Koncertovali tu také studenti hudební školy z Berlína, zazněla komorní klasická hudba nebo křesťanské písně v podání vokální skupiny Appendix. Velký zájem byl o přednášky probošta litoměřické katedrální kapituly Jiřího Hladíka na téma Umělecký vývoj katedrály a současné poznatky při restaurování Škrétova obrazového cyklu a Církevní rok v liturgii. Před katedrálou mohli návštěvníci ochutnat mešní víno i koláčky, či si zakoupit speciál nealkoholického piva s logem Noci kostelů 2011, vyrobený vratislavickým pivovarem.

Návštěvníky v průběhu večera pozdravil rovněž litoměřický biskup Jan Baxant. Krátce před půlnocí k poutníkům v kostele Všech svatých promluvil generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl a program Noci kostelů poté svým požehnáním městu a jeho obyvatelům ukončil děkan městské farnosti u Všech Svatých Józef Szeliga.

05.06.2011 20:00

Noc kostelů v Litoměřicích

Noc kostelů v Litoměřicích

http://www.dltm.cz/noc-kostelu-2011-v-litomericich

autor: Jana Michálková, Martin Flosman, Karel Pech

 

Římskokatolická farnost - děkanství u Všech Svatých Litoměřice | Tel.: 411 130 326 | E-mail: farnost.litomerice@gmail.com
© Design, redakční systém: Webdesignum 2010 - 2017