01.06.2013, autor: Marie Mazancová, kategorie: Stalo se

Jaká byla Noc kostelů 2013?

Naším hlavním koordinátorem se stala, po vzoru svého manžela, Zuzka Legnerová. Každý kostel měl svého tzv. kostelníka, no kromě p. Antonína v katedrále vlastně kostelnici, která měla na starosti program v tom daném kostele. Programy v jednotlivých kostelích či kaplích byly připraveny v trochu odlišném stylu s ohledem na různorodé potřeby návštěvníků. Byly kostely s bohatým kulturním programem, jako například kostel Všech svatých. Jinde byl naplánován komornější program - například v kostele sv. Jakuba byl prostor pro ztišení, modlitbu a vnímání atmosféry. Na dalších místech to zas bylo čtení, vystoupení schóly, a v kostele sv. Ludmily třeba i tanec. Skoro ve všech kostelích také zněla hudba varhan, návštěvníci si někde dokonce mohli sami hru na varhany vyzkoušet. Velmi zajímavé bylo i divadelní vystoupení mládeže z naší farnosti.
Za zmínku stojí  i to, že jsme letos poprvé zavedli i takzvaný DEN kostelů, kdy měli možnost navštívit katedrálu sv. Štěpána a kostel Všech svatých žáci v dopoledních hodinách, za doprovodu vyučujících a s výkladem dobrovolníků.
Noc kostelů je vzácnou příležitostí k propojení života farnosti a ostatních občanských či uměleckých aktivit v našem městě. Proto vždy vítáme spolupraci s učiteli ze Základní umělecké školy nebo známými pěveckými tělesy jako jsou např. Puellae cantates, Syrinx, Páni kluci nebo Apendix. tato vystoupení mají vždy velký úspěch a díky nim tak do kostelů zavítá mnoho nových návštěvníků.

S velmi kladnou odezvou se také setkala možnost podívat se do kaple sv. Jana Křtitele, která se nachází pod Vikárkou. Tam je vítala milá slečna Fiedlerová a podávala zájemcům odborný výklad k historii kaple a jejího vybavení.

Na všech místech měli návštěvníci moznost vložit do krabičky poděkování nebo prosbu o modlitbu. A tuto příležitost také mnozí rádi využili. Všechny prosby pak byly zahrnuty do závěrečné modlitby v kostele Všech svatých.

Návštěvnost byla velmi hojná, jen v kostelích naší farnosti bylo napočítáno okolo 3 000 vstupů.

Všem návštěvníkům děkujeme za příjemnou atmosféru, kterou spoluvytvářeli jak s učinkujícími, tak s těmi, kteří se o program této noci po celou dobu ochotně starali. Noc kostelů se pro mnohé stává místem a časem setkání s přáteli i s novými lidmi, pro mnohé je vzájemnou inspirací a povzbuzením. Děkujeme jak za všechny dobrovolné příspěvky, tak i za milá slova.

Každý z návštěvníků a učinkujích něco pěkného do kostela přinesl a věříme, že každý z nich si něco pěkného, pozitivního a inspirativního také odnesl, a že snad většina z přítomných odcházela s proměněným srdcem.

01.06.2013

Taková byla Noc kostelů 2013