08.02.2013, autor: Jana Michálková, kategorie: Obecné

Biskup Jan Baxant navštíví u příležitosti Světového dne nemocných litoměřický hospic

Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích je nestátní zdravotnické zařízení, které slouží nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich rodinám. V sobotu 2. února 2013 to bylo již dvanáct let, kdy byl slavnostně otevřen. „Slavnosti se účastnili zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, Ústeckého kraje, Města Litoměřice a zástupci sponzorů, litoměřický biskup Mons. Josef Koukl požehnal zdejší kapli a sloužil v ní první mši svatou. Ve středu 13. února pak hospic přijal prvního pacienta na hospicové lůžko," informovala Mgr. Monika Marková, která stála u zrodu Hospice sv. Štěpána.

Jak dále uvedla, za dvanáct let poskytl litoměřický hospic lůžkové služby 2.771 nemocnému pacientovi. Jedná se o více než 89 tisíc ošetřovacích dní s průměrnou dobou hospitalizace 32,13 dny na jednoho pacienta. Služby poradny a půjčovny pomůcek využily stovky klientů. V půjčovně bylo zapůjčeno 1.498 pomůcek na 211.067 dní, z toho bylo více než 85 % zápůjček pro obyvatele Ústeckého kraje. Mnoha rodinám tak bylo umožněno postarat se o své těžce nemocné příbuzné přímo v domácím prostředí.

Duchovní službu v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích pravidelně zajišťuje katolický kněz, v současné době to je děkan městské farnosti v Litoměřicích Józef Szeliga.

Služby poskytované hospicem se neobejdou bez podpory sponzorů, dárců, přátel a dobrovolníků. Pro ty, kteří by chtěli pomoci, jsou uvedeny bližší informace na internetových stránkách hospice: www.hospiclitomerice.cz

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant se jako předseda Rady pro zdravotnictví České biskupské konference setkává s lidmi, kteří pracují ve zdravotnictví nebo mají tento resort na starosti, pravidelně. U příležitosti Světového dne nemocných se letos již setkal s lékaři Městské nemocnice v Litoměřicích, schůzka probíhala 16. ledna v biskupské rezidenci. Pacienty a zaměstnance této nemocnice navštěvuje tradičně nejen na Štědrý den 24. prosince.

Autor: Jana Michálková

Zdroj: www.hospiclitomerice.cz