Hlavní menu:

Bookmark and Share
27.01.2024, autor: Mirek Zimmer, kategorie: Stalo se

„Betlém je vážná věc“, aneb návštěvou v galerii

Výstavou nás provedla a výklad k ní poskytla pracovnice galerie Alena Beránková. Autor započal svou práci na výstavě před dvěma roky, kdy přislíbil galerii vytvořit ručně malovaný Betlém. Nakonec jeho malířské i kreslířské dílo prostoupilo velkou část galerijních prostor, kde se konají kmenové výstavy.

Knap jako teenager opustil v roce 1968 nesvobodnou zemi a než se v roce 1992 vrátil zpátky, prošel půl světa. Vedle výtvarné práce třeba sloužil v americké armádě, myl okna, či dělal číšníka. A studoval teologii v Římě, nechal se pokřtít a nyní maluje obrázky ze života svaté rodiny. Ty, které v galerii vystavil, bezpochyby zaujmou, neboť k divákovi mluví srozumitelnou řečí. Knap dává prostor vidět v nich naše vlastní zkušenosti i vzpomínky, aktualizuje staré biblické motivy a dává jim „obyčejný“, blízký rozměr. Divák vidí na plátnech třeba Pannu Marii, kterak žehlí prádlo, andělé myjí, utírají a uklízejí nádobí, nebo Josefa, jak v dílně cosi opravuje. A kolem se motá malý Ježíšek. Obsahem možná až naivistický, avšak promyšlený přístup, formou pečlivá a precizní výtvarná technika. Tohle pohlazení podle Knapa „probudí v člověku to tajemství ... a rozproudí vnitřní život“.

Měli jsme možnost vidět také souběžně probíhající autorovu „Intervenci“ do sousední stálé expozice Diecézního muzea, a sice mj. právě oním ručně malovaným Betlémem a Tříkrálovou scénou.

Myslím, že mohu za nás poděkovat galerii i Aleně Beránkové za opravdu pěkný a zajímavý zážitek.

Výstavou nás provedla a výklad k ní poskytla pracovnice galerie Alena Beránková. Autor započal svou práci na výstavě před dvěma roky, kdy přislíbil galerii vytvořit ručně malovaný Betlém. Nakonec jeho malířské i kreslířské dílo prostoupilo velkou část galerijních prostor, kde se konají kmenové výstavy.
Knap jako teenager opustil v roce 1968 nesvobodnou zemi a než se v roce 1992 vrátil zpátky, prošel půl světa. Vedle výtvarné práce třeba sloužil v americké armádě, myl okna, či dělal číšníka. A studoval teologii v Římě, nechal se pokřtít a nyní maluje obrázky ze života svaté rodiny. Ty, které v galerii vystavil, bezpochyby zaujmou, neboť k divákovi mluví srozumitelnou řečí. Knap dává prostor vidět v nich naše vlastní zkušenosti i vzpomínky, aktualizuje staré biblické motivy a dává jim „obyčejný“, blízký rozměr. Divák vidí na plátnech třeba Pannu Marii, kterak žehlí prádlo, andělé myjí, utírají a uklízejí nádobí, nebo Josefa, jak v dílně cosi opravuje. A kolem se motá malý Ježíšek. Obsahem možná až naivistický, avšak promyšlený přístup, formou pečlivá a precizní výtvarná technika. Tohle pohlazení podle Knapa „probudí v člověku to tajemství ... a rozproudí vnitřní život“.
Měli jsme možnost vidět také souběžně probíhající autorovu „Intervenci“ do sousední stálé expozice Diecézního muzea, a sice mj. právě oním ručně malovaným Betlémem a Tříkrálovou scénou.
Myslím, že mohu za nás poděkovat galerii i Aleně Beránkové za opravdu pěkný a zajímavý zážitek.

 

 

 

Římskokatolická farnost - děkanství u Všech Svatých Litoměřice | Tel.: 411 130 326 | E-mail: farnost.litomerice@gmail.com
© Design, redakční systém: Webdesignum 2010 - 2017